Seslendirmenin önemi

Seslendirme sanatçılarını duymayan kaldı mı? Çizgi film karakterlerinden şampuan reklamlarına, radyo anonslarından telefon karşılama mesajlarına kadar her yerde onların emeği var. Bazen dinleyicilere bir duyguyu aktarırken, bazen bir ürünün satışına katkıda bulunuyorlar; bazen de çok önemli bilgileri milyonlarca insana iletmek görevini yerine getiriyorlar. Seslendirme sanatçıları olmasaydı, ne medya yeterince etkili olabilir, ne eğlence sektörü bu kadar gelişebilir, ne de ticaret bu kadar büyüyebilirdi. Dikkatle bakıldığında, seslendirme sanatçılarının önemi, günlük yaşamdaki her alanda çok rahat gözlemlenebilir.

Seslendirme stüdyosu

Seslendirme nedir?

Prodüksiyona sonradan ilave edilen bir tekniktir. Seslendirme sanatçıları, bir prodüksiyonda çeşitli tekniklerle seslerini kullanırlar.

Karakter sesleri

Özellikle animasyon karakterlerin seslendirilerek onlara bir kimlik kazandırılması, günümüzde seslendirme sanatçılarının üstlendikleri son derece önemli rollerden biridir. Milyonların hayranlığını kazanan ünlü Disney karakterlerini ete kemiğe büründüren önemli bir ses geri planda çalışmasaydı, o karakterler bütünlüğe kavuşabilir miydi? Günümüzde 3 boyutlu animasyon filmlerin her geçen gün popüler olması, ünlü sanatçıların sesleriyle karakterlere can vermesine de kapı açıyor.

Seslendirme mikser

Film anlatıcıları

Seslendirmenin önemli olduğu bir diğer popüler konu ise film anlatıcılığıdır. İzleyicilerin çoğu bu detayı fark etmese de, filmdeki karakterin düşüncelerini, anılarını ya da duygularını anlatan film anlatıcıları bir çok filmde yer alır. Fight Club gibi çok sevilen filmlerden hatırlanacağı gibi izleyicinin bilgilendirildiği bu görev, film bütünlüğü açısından kritik önemdedir.

Haber Sunuculuğu

Genellikle seslendirme sanatçıları haber sunumu da yaparlar. Gerçekte televizyondaki haberlerde canlı sunucuların yanı sıra önceden kaydedilmiş haberleri sunanlar, seslendirme sanatçılarıdır. History Channel, Discovery Channel, National Geographic gibi belgesel kanallarında veya eğitim programlarında, seslendirme sanatçıları izleyicilere görüntüler hakkında açıklama yaparak bir anlamda rehberlik görevini üstlenirler.

Reklam Seslendirme

Seslendirme sanatçılarının en çok yer aldığı sektörlerden biri ise ticari reklamlardır. Tüketiciler, gerek radyoda, gerekse televizyonda yayınlanan belirli ürünlere ait reklamlarda duydukları aynı güven verici “marka” sesi sayesinde, o markaya güven oluştururlar. Televizyon reklamlarının çoğunda grafik çizimlere hayat veren seslendirme sanatçıları aynı görevi üstlenir. Çünkü güçlü bir seslendirme ile aktöre değil ürüne vurgu yapılması, etkileyici bir satış tekniğidir. Çoğu reklamda kullanılan ses, sadece bilgi vermenin ötesinde adeta ürünün bir parçası haline gelerek, tüketicideki güven veren izlenimin inşasında son derece önem taşır.