Video seslendirmesi için en doğru ses nasıl seçilir?

Hazırladığınız video reklamı için seslendirme sanatçısı seçmeden önce bazı ön çalışmalar yapmanız, doğru kararı vermenizde size yardımcı olacaktır. Öncelikle hedef kitlenizi iyi belirlemelisiniz. Hazırladığınız videoyu kimler izleyecek, özel bir amacınız var mı, daha doğrusu bu video ile iletmek istediğiniz özel bir mesajınız var mı? Bu sorulara vereceğiniz yanıt, doğru sesi seçmekte size kılavuz olacaktır.

Seslendirme mikrofonSeslendirme sanatçıları, hikayenizi anlatmakta size hayli yardımcı olurlar. Çünkü videodaki ses, kullandığınız görüntülerle izleyiciler arasındaki bağlantıdır. Görüntülerinizi ciddi bir ses mi anlatmalı, arkadaşça izlenim bırakan bir ses mi yer almalı, yoksa çok daha otoriter bir sese mi ihtiyacı var senaryonuzun?

Hazırladığınız metni basitçe okuyan biri yerine, seslendirme sanatçısı tercih ettiğinizde, vermek istediğiniz mesaj, profesyonel bir yorumlama sayesinde geniş kitlelelere ulaşacaktır.

Aşağıda seslendirme sanatçılarının beş farklı durumdaki rollerini sizler için açıkladık. Gerçek insan, sunucu, anlatıcı, sözcü ve öğretici ana başlıklarındaki bu rollerden hangisinin sizin senaryonuza uyduğuna karar verirseniz, seçeceğiniz sesin performansı çok daha etkileyici olur.

Gerçek kişi rolünde seslendirme

Gerçek kişi rolündeki seslendirmeler şeffaf, güvenilir ve samimi yapılır. Bir aile ferdiyle, yakın arkadaşla, komşuyla iletişim kurar gibi bir stildir. Bu tarz bir seslendirme, dinleyicide gerçek bir ilişki izlenimi uyandırır.

Sunucu rolünde seslendirme

Sunucu ya da spiker seslendirmesi, yetkili bir kişinin inanarak konuşmasıdır. Sunucular, ellerindeki bilgiyi paylaşırken olabildiğince objektif ve kişisel duygulardan arınmış bir şekilde davranırlar.

Anlatıcı rolünde seslendirme

Anlatıcı rolünde yapılan seslendirmeler biraz ilginçtir, zira anlatıcılar dinleyicide her şeyi bilen kişi izlenimi bırakırlar. Çünkü iyi bir anlatıcı, hikayenin sonunu bilen ve seyircinin ilgisini sonuna kadar canlı tutmak için çaba sarf eden kişidir. Spiker/ sunucularda olduğu gibi anlatıcılar da duygularını konudan ayrı tutarlar. Dinleyicinin kendi hislerine göre olaydan kendi sonucunu çıkarmasını sağlamak, anlatıcının yaptığı işin önemli bir parçasıdır.

Video seslendirme

Sözcü rolünde seslendirme yapmak

Sözcü rolündeki kişinin kendinden emin ve güvenilir olması gerekir. Bu tip seslendirmeciler, şirketin veya organizasyonun tarafında yer alarak konuşurlar. Bilgi verici, biraz da kurumu öven bir konuşma yaparlar. Bir markayı temsil eden ünlü kişilerin konuşmasına tanık olduğunuzda, aradaki taraf tutma dengesinin profesyonel olarak nasıl sağlandığını görürsünüz.

Öğretici rolünde seslendirme

Öğretici rolündeki seslendirmelerde akademik açıdan bakan bir uzmanın bakış açısı yansıtılır ve dinleyiciye rehberlik eden bir takım bilgiler aktarılır. Açıklama içeren öğretici videolar bu tarzda seslendirilir. Burada önemli olan şey, izleyiciyle bağ kurmak değil; bilgiyi doğru aktarmaktır.

Seslendirme sanatçısının hangi role gireceği konusunda yapacağınız bu çalışma sayesinde videonuzu çok daha verimli kılabilir, iletişimi daha detaylı hedefleyebilirsiniz.